فروشگاه گلبهار گستر کویر یزد
چگونه سرماخوردگی را سریع درمان کنیم؟
در فصل بهار، به علت اختلاف دمای زیاد شبانه روز، سرماخوردگی بسیار رایج است. در زمان ابتلا به بیماری علائمی مانند آبریزش بینی، گلو درد، عطسه و یا لرز بروز خواهد کرد که با حساسیت و آلرژی بسیار مشابه است. پس از دیدن نشانه های اولیه سرماخوردگی می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

•    رابطه بین سرماخوردگی و سرما

برخی معتقدند که تنها سرما باعث سرماخوردگی می شود. این مطلب درست است که سرما باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و بدن بیشتر مستعد بیماری می گردد. اما در واقع سرماخوردگی بر اثر انتقال ویروس سرماخوردگی به بدن به وجود می آید.

•    غرغره کردن با آب و نمک یا آویشن

اگر در گلوی خود احساس درد یا سوزش دارید، غرغره کردن با آب نمک یا آویشن با خارج کردن آب اضافی از بافت گلو باعث ضدعفونی مخاط و کاهش تورم و محرک ها از پشت گلو می شود.

•    مراجعه به داروخانه

داروهایی مثل استامینوفن یا قرص سرماخوردگی و هم چنین داروهای ضدحساسیت می تواند باعث کاهش نشانه های بیماری گردد. قرص های ضدحساسیت به ویژه باعث کاهش آبریزش بینی و چشم می گردند.

•    نوشیدن مایعات

ویروس سرماخوردگی معمولا ابتدا به بینی حمله می کند و بدن با ترشح مخاط بیشتر باعث خارج کردن ویروس ها از بینی می گردد. در این مرحله، درصورت کافی نبودن رطوبت در بینی شما، بینی نمی تواند با ویروس ها مقابله کرده و آن ها را خارج سازد. نوشیدن مایعات زیاد و آبرسانی به بدن مخاط شما را رقیق کرده و خروج میکروب ها از بینی را تسهیل می سازد. نوشیدن شیر داغ، چای داغ با عسل در بهبود بیماری بسیار موثر است.

•    بخور اکالیپتوس، آویشن یا مرزنجوش

مواد موثره این گیاهان سیستم تنفسی را ضد عفونی و مرطوب کرده و مجاری تنفسی را باز می کند. هم چنین بخور این گیاهان در خارج کردن ویروس ها و تقویت سیستم ایمنی نقش مهمی دارد.

•    ارتباط استرس و سرماخوردگی

عامل استرس ، امکان ابتلا به سرماخوردگی را افزایش خواهد داد. در واقع افزایش هورمون های استرس باعث می شود که بدن شما توان مقابله در برابر میکروب ها را نداشته باشد، چون استرس به علت افزایش کورتیزول سیستم ایمنی بدن را تضعیف و آن را مستعد بیماری خواهد کرد. پس برای جلوگیری از این امر برای استراحت و ریلکسیشن بدنتان وقت بگذارید.

•    استراحت

در دوره ابتلا، بهتر است بیمار استراحت کافی داشته باشد، زیرا فعالیت زیاد باعث مصرف نیرو و انرژی زیادی شده و دوره درمان را طولانی تر می کند.

•    تغذیه سالم

مواد غذایی سالم ، انرژی لازم برای بدن شما و سیستم ایمنی را فراهم خواهد کرد. پس بهتر است با خوردن مواد غذایی مانند پروتئین ها، حبوبات و سبزیجات، انرژی لازم را تامین کرده و بدن را تقویت کنید. هم چنین مصرف مقادیر بالای ویتامین C به علت تقویت سیستم ایمنی باعث جلوگیری و کوتاه کردن دوره بیماری می شود.

•    رعایت کردن بهداشت

از آنجا که عطسه کردن، سرفه کردن و دست های آلوده از راه های انتقال ویروس های بیماری می باشد، توصیه می شود جهت جلوگیری از سرایت این بیماری به دیگران بهداشت فردی رعایت شود.•    واکسن سرماخوردگی

در برابر بیماری سرماخوردگی که انواع بسیاری دارد، این واکسن اثری محدود دارد و تنها در برابر تعدادی از ویروس ها شما را مصون می سازد. از سوی دیگر، بسیار پراهمیت است که این واکسن سالانه تمدید شود. البته بهتر است بیمار در صورت داشتن تب، تهوع یا علائم شدید تر به پزشک مراجعه کرده تا درمان سریع تر انجام گیرد.
 

کلمات کلیدی: درمان سرماخوردگی در پنج دقیقه، درمان سریع سرماخوردگی در منزل، درمان سرماخوردگی با طب سنتی، درمان سرماخوردگی و گلودرد