فروشگاه گلبهار گستر کویر یزد
آیا دچار افسردگی هستید؟
اختلال افسردگی یک بیماری رایج و جدی است که بر اثر دگرگونی‌های شیمی مغز به وجود می‌آید. افسردگی می‌تواند بر احساس، اندیشه‌ها، کردار و توانایی فیزیکی شما تأثیرات منفی بگذارد، باوجوداین خوشبختانه این بیماری قابل درمان است. افسردگی باعث ایجاد غم و اندوه در بیمار شده و لذت را کاهش می‌دهد، این امر باعث می‌شود که بیمار از فعالیت‌هایی که درگذشته به آن‌ها گرایش داشته هیچ لذتی نبرد. این بیماری باعث انواع مشکلات فیزیکی و عاطفی شده و بازدهی و عملکرد فرد را کاهش می‌دهد.

 سازمان بهداشت جهانی افسردگی را یکی از بیماری‌های رایج در جهان معرفی کرده و طبق آمار این سازمان 5/1 از زنان و 10/1 از مردان در طول عمر خود این بیماری را تجربه می‌کنند. افسردگی در هر سنی می‌تواند خود را نشان دهد، ولی به‌طور میانگین در پایان نوجوانی تا نزدیک 20 سالگی شایع‌تر است. نشانه‌های افسردگی بر حسب خفیف یا شدید بودن می‌تواند به صورت‌های زیر بروز کند:

    تأثیر افسردگی بر احساسات فرد

•    احساس غم و اندوه و نگرانی

•    ناامیدی

•    احساس بی‌ارزش بودن

•    احساس گناه

•    عصبانیت ناگهانی

•    از دست دادن علاقه نسبت به دوستان، اقوام، فعالیت‌های مورد علاقه درگذشته و روابط جنسی    تأثیر افسردگی بر اندیشه‌های شخص

o    اختلال در تمرکز

o    اختلال در تصمیم‌گیری

o    اختلال در یادآوری

o    اندیشیدن درباره آسیب زدن به خود

o    هذیان و توهمات در موارد افسردگی حاد    تأثیر افسردگی بر رفتار فرد

    انزواطلبی

    سوء مصرف مواد مخدر

    از دست دادن کار، تحصیل و دیگر تعهدات

    کوشش برای آسیب زدن به خود    تأثیر افسردگی بر مشکلات فیزیکی فرد

    احساس خستگی یا کمبود انرژی

    دردهای بدون دلیل بدنی

    تغییرات اشتها

    کاهش وزن

    افزایش وزن

    اختلال در خواب، به‌صورت کم‌خوابی یا پرخوابی

    مشکلات جنسیاگرچه وجود یک یا دو مورد از نشانه‌های بالا دلیلی بر افسردگی فرد نیست و باید مجموعه‌ای از این نشانه‌ها در شخص بیمار مشاهده شود. از سوی دیگر هرکدام از نشانه‌ها بالا دست‌کم باید دو هفته به طول بیانجامد تا بیماری افسردگی تشخیص داده شود. گاهی اوقات موارد دیگری مانند اختلالات تیروئید، تومورهای مغزی و کمبود ویتامین‌ها نیز می‌تواند نشانه‌هایی همانند موارد بالا بروز دهد، برآیند اینکه پیشنهاد می‌شود بیمار به‌طور کامل توسط پزشک بررسی گردد.

باید توجه داشت که همیشه غم و اندوه نشانگر افسردگی نیست و غمگین بودن با افسردگی است. اندوهگین بودن در برخی شرایط کاملاً طبیعی است، همانند از دست دادن عزیزان، از دست دادن کار و دیگر موقعیت‌ها و یا روابط عاطفی.عوامل مؤثر در ابتلا به افسردگی

بیوشیمی مغز

سروتونین، هورمون ضدافسردگی یا هورمون شادی موجود در مغز است که کمبود آن باعث ابتلا به افسردگی می‌شود.

ژنتیک

افسردگی به‌صورت ژنتیکی منتقل می‌گردد. برای نمونه اگر از یکی از دو قلوهای همسان دچار افسردگی شود، احتمال ابتلای دیگری نزدیک 70 درصد است.

ویژگی‌های شخصیتی

 کسانی که دارای عزت نفس پایین هستند، سریعاً ناامید می‌شوند و یا ذاتاً بدبین هستند، احتمال فراوانی وجود دارد که دچار افسردگی شوند.

عوامل محیطی

 کسانی که به‌طور همیشگی در برابر بدرفتاری، بی‌توجهی، سوء استفاده یا فقر هستند، بسیار مستعد افسردگی می‌باشند.

باوجود همه این موارد، افسردگی می‌تواند هرکسی را درگیر کند، حتی کسانی که در شرایط آرمانی زندگی می‌کنند.
 

کلمات کلیدی: افسردگی، افسردگی مزمن، علائم افسردگی، اختلال افسردگی، عوامل مؤثر در افسردگی، درمان افسردگی