فروشگاه گلبهار گستر کویر یزد
مقالات و دانستنی ها

استرس

همه ما در زندگی به‌نوعی با عوامل و شرایط استرس‌زا روبرو هستیم اما برخورد و میزان تحت تأثیر قرار گرفتن هر یک از ما با این شرایط متفاوت است. استرس لازمهٔ زندگی است اما باید سطح متعادلی از استرس داشته باشیم. استرس چیست؟

یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ ادامه مقاله

آنزیم‌های کبدی

کبد از اندام‌های بنیادین و بزرگ بدن است که با کمک آنزیم‌های گوناگون در تنظیم فعالیت‌های هورمونی و سوخت‌وساز بدن، هنگام استراحت، تمرین و مرحله برگشت به حالت نخستین فعالیت‌های بدنی اهمیت ویژه‌ای دارد. در جریان آسیب‌های گوناگونی که به کبد وارد می‌شود کبد آنزیم‌هایی را به خون آزاد می‌کند. سنجش و تفسیر این آنزیم‌ها به‌عنوان یکی از روش‌های تشخیصی در بیماری‌های کبدی، قلبی، عضلانی و غیره است.

دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ ادامه مقاله

انواع کبد چرب

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) و کبد چرب حاد بارداری تقسیم می‌شود. کبد چرب الکلی (ALD) چنانچه عامل اصلی به وجود آورنده این بیماری مصرف الکل باشد به آن بیماری کبد چرب الکلی (alcoholic fatiy liver) گویند. خوردن بیش‌ازحد الکل باعث ایجاد کبد چرب می‌شود. حتی یک دوره کوتاه مصرف زیاد الکل نیز می‌تواند این بیماری را ایجاد کند

شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ادامه مقاله

آیا دچار افسردگی هستید؟

اختلال افسردگی یک بیماری رایج و جدی است که بر اثر دگرگونی‌های شیمی مغز به وجود می‌آید. افسردگی می‌تواند بر احساس، اندیشه‌ها، کردار و توانایی فیزیکی شما تأثیرات منفی بگذارد، باوجوداین خوشبختانه این بیماری قابل درمان است. افسردگی باعث ایجاد غم و اندوه در بیمار شده و لذت را کاهش می‌دهد، این امر باعث می‌شود که بیمار از فعالیت‌هایی که درگذشته به آن‌ها گرایش داشته هیچ لذتی نبرد. این بیماری باعث انواع مشکلات فیزیکی و عاطفی شده و بازدهی و عملکرد فرد را کاهش می‌دهد.

یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ ادامه مقاله

بهترین راه جهت مصون ماندن از آنفلوانزا

آنفلوانزا یک ویروس جدی است که هرساله افراد زیادی را به این بیماری دچار می‌کند. این بیماری هر سنی را درگیر می‌کند و افراد سالم نیز ممکن است بیمار شده و باعث انتقال بیماری شوند. در برخی موارد آنفلوانزا می‌تواند کشنده باشد. برای نمونه برای افراد بالای ۶۵ سال اما این نوع ویروس در کودکان و جوانان نیز دیده می‌شود

یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ادامه مقاله

تغذیه و سلامت پوست

ممکن است تاکنون هزینه زیادی را صرف خرید محصولات ویژه مراقبت‌های پوستی، کرده باشید اما به نتیجه دلخواه خود نرسیده باشید و نشانه‌ها (چروک، شل شدگی، از بین رفتن نرمی و قابلیت ارتجاعی پوست) همچنان در شما نمایان باشد طبیعی است که در این حالت حس کنید پولتان را هدر داده و سرخورده شده‌اید. نگران نباشید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم نخست به باارزش‌ترین نکته یعنی همان تغذیه پوست توجه نمایید.

دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ ادامه مقاله

چرا کبد چرب می شود

با توجه به این که نام بیماری کبد چرب روز به روز در جامعه بیشتر شنیده می شود و دیده شده که افراد بی شماری با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند ، امهال در درمان آن در نهایت عوارض جبران ناپذیر و مرگ را به دنبال دارد. برآن شدیم که در این مقاله از علل بروز این بیماری صحبت به میان آوریم، تا با دانستن این عوامل به فکر پیشگیری از این بیماری خاموش و پیش رونده باشیم. وقتی سخن از کبد چرب می شود، همگی بر روی مساله چاقی، چربی خون و کم تحرکی متمرکز می شویم که البته چندان هم اشتباه به نظر نمی رسد، اما اگر کمی دقیق تر شویم می بینیم مواردی مثل بیماری دیابت، مصرف مشروبات الکلی، بد غذایی و سوتغذیه نیز بر روی کبد چرب اثر مستقیم دارند. این نکته نیز جالبست که مصرف برخی از داروها مثل راکوتان، داروهای ضد تشنج و بیماری های مزمن نیز در بروز کبد چرب تاثیر دارند.

یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ادامه مقاله

چرا معده درد می گیریم؟

معده‌درد از مشکلات شایعی است که تقریبا تمام افراد چه به‌صورت یک درد ناگهانی و گذرا و چه به‌صورت دردی مزمن و طاقت‌فرسا آن‌را تجربه کرده‌اند. معده کیسه‌ای است عضلانی که سطح داخلی آن به‌وسیله مخاط پوشیده شده است. به‌علت وجود شیره معده و حرکات معده،‌ غذا در داخل معده هضم می‌شود. ظرفیت معده یک تا یک و نیم لیتر است.

دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۹ ادامه مقاله

عوامل موثر در ریزش مو

به طور کلی موها به صورت طبیعی دچار ریزش می شوند و ریزش 100 تار مو در روز جای نگرانی ندارد. اما در صورتی که ریزش از این مقدار بیشتر شود باید به آن توجه کرد. عوامل زیر می توانند باعث افزایش ریزش مو شوند: 1. مصرف بعضی داروها حتما به عوارض جانبی داروهایی که مصرف می کنید، نگاهی بیندازید. شاید ریزش مو را شامل شود. رقیق کننده های خون، داروهای ضد جوش که دارای مقادیر بالای ویتامین A هستند، استروییدهای آنابولیک ، داروهای آرتروز،‌ افسردگی، نقرس، مشکلات قلبی و فشار خون می توانند در افزایش ریزش مو تاثیرگذار باشند

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ادامه مقاله

کمبود پروتئین و ریزش مو

ریزش مو یکی از شایع‌ترین مشکلات تجربه شده توسط زنان و مردان در سراسر جهان است. دلایل بسیاری برای ریزش مو وجود دارد که از جمله‌ی آن ها قرار دادن مو در معرض مواد شیمیایی، استفاده از لوازم آرایشی سنگین بر روی مو، مصرف برخی داروها، کمبود پروتئین و ویتامین و غیره می‌باشند. موی انسان از پروتئین ساخته شده است. در واقع مو تا 90درصد حاوی پروتئین است. دوم آن که، وجود پروتئین برای ساخت و ترمیم بافت ها ضروری است. بنابراین، کمبود پروتئین در بدن منجر به کم پشت شدن و ریزش مو می‌شود. از میان نشانه های مختلف کمبود پروتئین، ریزش مو بارزترین آن ها می‌باشد. دیگر نشانه های کمبود پروتئین شکنندگی مو، شکنندگی ناخن‌ها، طاسی زودرس، و غیره را شامل می‌شود. کمبود طولانی مدت پروتئین اغلب علت طاسی در مردان جوان است. اگرچه طاسی کامل عارضه‌ی نادری در زنان است، آن ها ممکن است دچار ریزش شدید مو و کم پشت شدن آن به دلیل کمبود طولانی مدت پروتئین شوند. به منظور جلوگیری از ریزش مو لازم است که کمبود پروتئین اصلاح شود.

شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ادامه مقاله